Darmowa dostawa już od 250 zł!

O co chodzi z cruelty-free?

Termin cruelty-free oznacza “wolny od okrucieństwa” i dotyczy produktów oraz aktywności, które nie są związane z cierpieniem zwierząt. Szacuje się, że około 500 tysięcy stworzeń każdego roku na całym świecie umiera lub cierpi z powodu wykonywanych testów kosmetyków.

Po raz pierwszy sformułowania cruelty-free użyła Lady Dowding, która przekonała producentów sztucznych futer do stosowania określenia “Beauty Without Cruelty”, jednocześnie zakładając w 1959 roku organizację o takiej samej nazwie. W latach 70-tych termin został rozpowszechniony w USA dzięki grupie Fashion With Compassion stworzonej przez Marcie Pearson. Największy wpływ na trend cruelty-free miała jednak Wielka Brytania, która w 1998 roku zakazała wszelkich testów na zwierzętach, a wiele innych krajów wkrótce potem poszło w jej ślady.

Istnieje mnóstwo certyfikatów przyznawanych kosmetykom świadczące o ich nietestowaniu na zwierzętach, np. PETA, Leaping Bunny lub inne z symbolami króliczka. Czy każdemu można zaufać? Często są oznaczeniami płatnymi, które nic nie znaczą, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo, na jakiej podstawie zostały przyznane. My w tej kwestii ufamy Logical Harmony oraz Stowarzyszeniu Kosmetyki Bez Okrucieństwa, które bardzo dokładnie analizują każdą markę zanim wpiszą ją na tzw. zieloną listę.

Jakie warunki marka musi spełnić, by zostać uznaną za wolną od okrucieństwa?

  • kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach na żadnym etapie produkcji,
  • tego typu testy nie są również zlecane innym podmiotom przez firmę,
  • składniki kosmetyków nie są testowane na zwierzętach oraz ich dostawcy nie przeprowadzają takich testów,1)
  • marka nie sprzedaje produktów na rynku chińskim, gdzie testy na zwierzętach są dozwolone (wyjątkiem jest Hongkong/Macau),2)
  • firma nie należy do koncernu, który przeprowadza testy na zwierzętach, zleca je innym podmiotom lub jest obecny w Chinach oraz nie ma powiązań z takimi przedsiębiorstwami.3)

Dobrą wiadomością jest to, że coraz więcej marek przechodzi pozytywna weryfikację. Sami monitorujemy ten proces i na bieżąco aktualizujemy naszą ofertę o firmy cruelty-free.

1)wymagania określone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady 1223/2009/WE

2)wytyczna stosowana przez Logical Harmony oraz Stowarzyszenie Kosmetyki Bez Okrucieństwa

3)warunek Stowarzyszenia Kosmetyki Bez Okrucieństwa, Logical Harmony wpisuje takie firmy na swoją listę cruelty-free brand zaznaczając, że firma matka nie jest wolna od okrucieństwa (więcej informacji – na stronie Logical Harmony).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *